To najważniejsze wydarzenie w życiu młodych osób. Nic dziwnego, że chcą one również, by wyjątkowe były tej nocy ich buty.

Studniówka to wyjątkowe, polskie wydarzenie, związane z tradycją narodową i zaznaczające moment wkroczenia młodych ludzi w dorosłość. I choć Amerykanie mają prom night, to polska impreza wiąże się również z tańczeniem Poloneza i innymi lokalnymi tradycjami. Jedną z nich – podobnie jak w Ameryce – jest noszenie tego wieczora formalnego stroju, który trzeba uzupełnić o odpowiednie buty. Od dawna nie nosimy w czasie studniówki strojów narodowych i w modzie są raczej ubrania czy buty zaczerpnięte z mody amerykańskiej na prom night.

Szpilki i inne buty na studniówkę

Szpilki nie są obowiązkowe, jeśli chodzi o studniówkę. Niektóre dziewczyny nie czują się jeszcze w nich pewnie i dlatego wybierają płaskie obuwie. Inne muszą tańczyć tego dnia z którymś z niższych rówieśników i nie chcą wyróżniać się, górując nad partnerem. Płaskie buty na studniówkę zwykle nadrabiają brak obcasa bardzo dekoracyjną formą. Popularne są buty w szpic pokryte na końcach złotym lub srebrnym tworzywem, które pod długą sukienką wyglądają identycznie, jak strojne szpilki. Mogą to być również ozdobne, odkryte sandały wysadzane klejnotami, choć do nich trzeba zachować gołą stopę, co zimą może być trudne. Niektórzy wybierają też brokatowe baletki.

Jednak najpopularniejsze buty na studniówkę mają obcas. Nie musi on być duży; niektóre modele mają tylko symboliczny słupek, w którym można bardzo wygodnie tańczyć i chodzić. Nie da się jednak ukryć, że ulubione buty młodych kobiet wkraczających w dorosłość to wysokie szpilki. Choć może być trudno przetańczyć w nich całą noc, wiele dziewczyn i tak chce wykorzystać tą okazję, by błyszczeć. Buty na wysokim obcasie są bardzo eleganckie i nadają się świetnie na tak uroczyste okazje. Są bardzo kobiece, ale bardziej zachowawcze modele na pewno spodobają się nauczycielom. Najbardziej klasyczny wzór to czarne buty na studniówkę na wysokim obcasie, które będą pasowały do każdej kreacji. Warto więc kupić je, jeśli nie ma pewności, co założyć tego wieczora. Takie szpilki przydadzą się też w przyszłości. Będą pasowały do większości sukienek, ciekawie skontrastują spodnie boyfriendy i przydadzą się podczas pierwszych rozmów o pracę.

Jednak kolor buta zależy w dużej mierze od rodzaju sukienki. Najodważniejsi tej nocy wybierają odkryte sandały, choć biorąc pod uwagę, że studniówka odbywa się zwykle w styczniu lub lutym, jest to bardzo ryzykowny pomysł. Lepsze będą czółenka lub buty na platformie czy grubym obcasie. Noga wygląda w nich smuklej, co istotne przy krótszych sukienkach. To modne i ładne buty Platforma z przodu buta pozwala zmniejszyć wysokość dzielącą podbicie i piętę, więc takie optycznie wysokie buty mogą się sprawdzić dla młodej kobiety lepiej, niż zwykłe cienkie obcasy. Przy braku wprawy można wybrać obuwie z paskiem wokół kostki, który nieco zabezpiecza przed upadkiem.