Jazda na łyżwach to jedna z aktywności, którą dzieci kochają najbardziej. To nie tylko świetna zabawa, ale ćwiczenie, które sprawdza ich umiejętności i zachęca do stawiania sobie coraz wyższych celów, co jest bardzo motywujące. Ponadto jest to idealny sport na każdą porę roku, ponieważ można jeździć na łyżwach zarówno w parku latem, jak i na lodowisku zimą. Jednak to, z czego wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że oprócz tego, że jest to sport rozrywkowy, ma również liczne korzyści dla rozwoju najmłodszych członków rodziny.

Jakie są korzyści z jazdy na łyżwach dla dzieci?

Jazda na łyżwach jest czymś więcej niż tylko energochłonnym ćwiczeniem, przyczynia się również do rozwoju niektórych umiejętności fizycznych, a także poprawia stabilność emocjonalną dzieci.

1. To świetna aktywność aerobowa

Jazda na łyżwach to doskonała aktywność aerobowa, która aktywuje metabolizm, pomagając spalić nadmiar tłuszczu. Jest więc dobrym sposobem na utrzymanie zdrowej wagi. Przyczynia się również do poprawy pracy serca i stymuluje pojemność płuc u dzieci. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że na Ursynowie dostępne jest darmowe lodowisko, z którego mogą korzystać dzieci.

2. Rozwija ich mięśnie

Łyżwiarstwo to także dobry sport do wzmacniania mięśni ciała, zwłaszcza mięśni nóg, które odpowiadają za większość ruchów. Jednak przyczynia się również do rozwoju mięśni kończyn i tułowia, które biorą udział w manewrach.

3. Poprawia koordynację i równowagę

Jazda na łyżwach to dobre ćwiczenie, aby sprawdzić koordynację maluchów i zachęcić je do poprawy równowagi w zabawny sposób. Dzieje się tak dlatego, że jazda na łyżwach wymaga skoordynowanego ruchu kilku obszarów ciała, a także dobrej równowagi, aby nie upaść.

4. Poprawia uwagę i koncentrację

Jazda na łyżwach wymaga nie tylko nauczenia się techniki, ale także wymaga dużej koncentracji, zwłaszcza na początku. Dzieje się tak, że podczas jazdy na łyżwach dzieci muszą skupić swoją uwagę na tej czynności, aby móc wykonać wszystkie niezbędne ruchy, jest to ćwiczenie, które pomaga im być w pełni skoncentrowanym na jednej czynności.

5. Pomaga zrelaksować umysł

Jazda na łyżwach to także dobre ćwiczenie na odprężenie umysłu i uwolnienie napięcia. Podczas jazdy na łyżwach mózgi dzieci nie tylko eliminują nadmiar kortyzolu, który odpowiada za codzienny stres, ale także uwalniają endorfiny, czyli hormon szczęścia, dzięki któremu czują się dobrze nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. W ten sposób ćwiczenie to może przyczynić się do ich dobrego samopoczucia i równowagi emocjonalnej.