– Zabawa integracyjna- przedstawiamy sobie dzieci, kilkukrotnie utrwalamy, po czym dzielimy na dwie drużyny. Każda z drużyn siada po przeciwnej stronie, a dwoje dorosłych trzymają chustę, tak, żeby drużyny się nie widziały. Bliżej chusty podchodzi jedno z dzieci z każdej strony i na trzy cztery dorośli opuszczają chustę w dół. Punkt dostaje ta drużyna, która pierwsza powie imię dziecka po przeciwnej stronie)
– Kogo brakuje? Przykrywamy chustą jedną osobę, reszta zgaduje, kto tam jest ukryty
-Rób tak, piłeczka nie wypadła (wachlowanie chustą i podbijanie
piłeczki tak, żeby nie spadła na ziemię)

– Mecz (dzielimy na dwie drużyny, każda z drużyn próbuje nie dopuścić do tego, żeby piłeczka wypadła po jego stronie)

– Stary Niedźwiedź (Niedźwiedź leży pod chustą, a dookoła poruszają
się osoby i śpiewają. Na koniec rzucają chustę na niedźwiedzia i
uciekają)

– Chmurka- 2 osoby łapią kolejną zakładając na nią chustę, ta osoba dołącza do nich i
wspólnie szukają następnych i tak do ostatniej osoby)

-Układanie figur- dzielimy na 2 drużyny, jedna układa z chusty figurę geometryczną np. koło, kwadrat, trójkąt. Druga drużyna odgaduje i tak na zmianę.

– Przenoszenie przedmiotów- (kładziemy jakąś rzecz na chustę i próbujemy przenieść wspólnie z jednego końca sali do drugiego)

– Rekin- wszyscy siedzą dookoła chusty i z przykrytymi przez nią nogami. W środku znajduje się rekin, który wciąga ofiary pociągając delikatnie za nogi.

-Zamiana miejsc i sałatka owocowa- Zamieniają się miejscami osoby, które…..mają długie włosy, mają spodnie, spódnice, imię na A, trzymają kolor czerwony, żółty itd.

-Gra w bilarda na chuście
Chusta Klanza ma na środku otwór. Spełnia on tu kluczową rolę.

Uczestnicy zabawy naciągają chustę, a następnie mają zadanie umieścić w otworze piłkę, którą otrzymują od wodzireja. Jedyne co wolno im wówczas robić to tak ustawiać kąt nachylenia napiętej chusty, by piłka wpadła do otworu.

Grę można rozgrywać na czas, robiąc w ten sposób konkurencję pomiędzy drużynami.

-Zabawa „Kot i mysz”
Grupa osób trzyma chustę za uchwyty. Pod chustą znajduje się jedna osoba, która odgrywa rolę myszy. Druga osoba, która znajduje się na zewnątrz jest kotem. Jej rolą jest złapać mysz. Osoby trzymające chustę utrudniają mu to.

Oczywiście jeśli kot dostanie się do środka, mysz ma prawo uciec spod chusty