Endorfiny to substancje uwalniane przez nasz mózg, które powodują poczucie dobrego samopoczucia i szczęścia, dlatego ich brak lub niski poziom może powodować pewne zaburzenia równowagi emocjonalnej. Hormon ten, nazywany potocznie „hormonem szczęścia”, można uzyskać poprzez suplementy, ale można go również wytwarzać w sposób naturalny, na przykład poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i ćwiczeń, obniżenie poziomu stresu i lęku, na przykład poprzez medytację, czy też dbając o naszą dietę, w tym o pewne produkty spożywcze. Efekty będą widoczne, gdyż osiągniemy większą produkcję tej substancji. Czy wiesz, jak endorfiny wpływają na nasze zdrowie? Sprawdź: https://nieziemsko.pl/jak-endorfiny-wplywaja-na-nasze-zdrowie/

Uwolnij endorfiny za pomocą ćwiczeń

Jednym z najbardziej znanych sposobów na uwolnienie endorfin jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych, ale żeby spełniały one funkcję, której od nich oczekujemy, musimy je wykonywać w sposób dostosowujący się do naszej kondycji fizycznej i stopniowo zwiększać intensywność. Jeśli będziemy starali się zrobić więcej niż możemy, możemy osiągnąć odwrotny efekt, nie będziemy generować uczucia przyjemności i dobrego samopoczucia, a wręcz przeciwnie. Spróbuj znaleźć trochę czasu, aby poświęcić się ćwiczeniom, wykorzystując tę aktywność, którą lubisz, aby czerpać z niej przyjemność. Każda aktywność fizyczna jest odpowiednia, od spacerów po jazdę na rowerze, taniec czy jogę.

Seks uwalniaendorfiny

Seks to kolejna czynność, która może nam pomóc w osiągnięciu pożądanych doznań. Seks sprawia, że czujemy się dobrze, pomaga nam się zrelaksować, dobrze spać, a nawet poprawia nasz układ odpornościowy. Zmniejszenie poziomu stresu i lęku może być świetnym sposobem na zwiększenie poziomu szczęścia, ponieważ endorfiny przeciwdziałają poziomowi adrenaliny związanemu ze stanami lękowymi.

Jedzenie uwalniające endorfiny

Jedzenie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu, także jeśli chodzi o uwalnianie endorfin, które czynią nas szczęśliwszymi, na przykład pikantne potrawy, zwłaszcza te z kapsaicyną. Kiedy czujemy ból, nasz organizm uwalnia endorfiny, aby go uspokoić, tak dzieje się, gdy kubki smakowe wykrywają ostrość, nie jest to prawdziwy ból, dopóki nie przesadzimy z ostrością, ale pomimo tego mózg uwalnia endorfiny, dzięki czemu czujemy się lepiej. Wskazane jest również spożywanie pokarmów bogatych w kwasy Omega 3, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć, a które są nam potrzebne do produkcji endorfin. Ważne jest również spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B i cynk, elementy niezbędne w tworzeniu endorfin.